سامانه سلامت هوشمند رضوی؛ گامی ارزشمند برای خدمت به مناطق محروم

منشور هفتگانه ابلاغی مقام معظم رهبری به تولیت آستان قدس رضوی، به نکات مهم و ارزشمندی اشاره می‎کند که باید سرلوحه اقدامات عملی این مجموعه مذهبی قرار گیرد.
یکی از بخش‎هایی که این مهم را در دستور کار خود قرار داده، شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات رضوی است که تولید و عرضه محصولات درحوزه IT با اولویت محصولات نرم افزاری، ارائه محصولات و خدمات کیفی با قیمت مناسب، ورود به بازار پروژه های بزرگ IT و … را دنبال می‎کند. در گفت و گو با مهندس رضا دبیدیان؛ مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات رضوی به برنامه‎های این شرکت در زمینه منشور هفتگانه ابلاغی مقام معظم رهبری پرداخته‎ایم.
• در بندهای دوم و سوم منشور ابلاغی، خدمت به زائران و مجاوران به ویژه افراد نیازمند جامعه مورد تاکید قرار گرفته است. فاوا رضوی برنامه ای برای این موضوع دارد؟
یکی از نیازمندی‎های اولویت‎دار قشر محروم، دریافت خدمات درمانی کم هزینه و سریع است که در این راستا شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات رضوی، اجرای پروژه سامانه سلامت هوشمند رضوی را برای خدمات‎رسانی به روستاهای دور افتاده و محروم پیشنهاد داده است.
• این سامانه چه فعالیتی انجام می دهد؟
استفاده از خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات، راهکاری نوین برای کمک به بیماران مناطق محروم و دسترسی سریع آن‎ها به پزشکان متخصص و داروهای مورد نیاز با کمترین هزینه ممکن است.
در این سامانه، با برقراری ارتباطات صوتی و تصویری راه دور و ثبت و ضبط پرونده‎های درمانی، امکان ارتباط سریع بین پزشکان متخصص و بیمارانشان از راه دور و همچنین دسترسی سریع ایشان به پرونده پزشکی بیماران، مهیا می‎شود.
• سامانه سلامت هوشمند رضوی چه مزیت‎هایی دارد؟
بهبود دسترسی و مراقبت‎های پزشکی، مراقبت‎های مستمر از بیماران، در دسترس قرار دادن امکانات برای پزشکان به منظور هدایت معاینات خودکار، کاهش هزینه های مراقبت‎های پزشکی، کاهش هزینه‎های سفر بیماران و پزشکان، ایجاد خدمات مراقبت پزشکی در سطح جغرافیایی و جمعیتی وسیع، از جمله این مزیت ها به شمار می‎رود.
علاوه بر این، می‎توان به کاهش مراجعات بیماران به مراکز درمانی و کاهش تراکم مراجعه‎کنندگان حضوری، آموزش بیماران از راه دور، درمان به موقع و پیشگیری از آسیب‎های ناشی از تاخیر در شروع درمان، دسترسی به مدارک و اطلاعات پزشکی بیمار، استفاده از این سامانه در بحران‎ها و حوادث غیر مترقبه و نیز ارائه خدمات سیار پزشکی و درمانی به کاروان‎های زیارتی برای کمک به زائران پیاده و مسافران در راه مانده، اشاره کرد.
• ترویج معارف اسلامی یکی از اولویت‎های کاری آستان قدس رضوی است. به نظر شما چگونه می‎توان از فضای مجازی برای توسعه این مهم استفاده کرد؟
اتفاقا در بند چهارم منشور ابلاغی هم به تلاش برای ترویج هر چه بیشتر معارف قرآنی و مکتب اهل بیت علیهم السلام با استفاده از ظرفیت‎ها و توانمندی‎های آستان قدس رضوی اشاره شده است.
حضور در فضای مجازی و همراهی با شیوه‎های جدید ارتباط جمعی، دامنه نفوذپذیری و تاثیرگذاری بیشتری در آحاد مختلف جامعه به ویژه در نسل جوان دارد.
پیشنهاد می‎شود سیاست‎گذاری در خصوص شیوه فعالیت در فضای مجازی به صورت متمرکز در کمیته‌ای با حضور مدیران ارشد آستان قدس رضوی و تمامی موسسات و بخش‎های مرتبط با خدمات ارشادی و تبلیغی آستان قدس انجام شود؛ لذا این شرکت نیز به عنوان بازوی فنی کمیته مزبور، آمادگی دارد نسبت به ارائه مشاوره‎های تخصصی و اجرای بخش‎های فناورانه برگرفته از تصمیمات کمیته، اقدام کند.
• یکی مهم‎ترین ابزارهای ایجاد انضباط قانونی در سازمان‎ها، به کارگیری سیستم‎های نرم‎افزاری یکپارچه است. شرکت فاوا رضوی چه برنامه‎ای در این زمینه دارد؟
بند هفتم منشور ابلاغی مقام معظم رهبری، ناظر بر سامان بخشیدن به بنگاه‎های اقتصادی و خدماتی آستان قدس رضوی و انضباط قانونی آن‎هاست که در این راستا شرکت فاوا رضوی، به دنبال ایجاد سامانه یکپارچه نرم افزاری با برند رضوی است.
تولید و به کارگیری سیستم‎های جامع و یکپارچه، سخت، زمان‎بر و پرهزینه است، اما در چشم‎انداز بلند مدت سازمان اقتصادی رضوی بسیار ارزشمند بوده و نتایج حاصل از آن برای برنامه ریزی‎های دقیق سازمانی، بی نظیر و حیاتی است.
• فاوا رضوی چه اهدافی را از راه‎اندازی سامانه نرم افزاری یکپارچه دنبال می‎کند؟
راه‎اندازی نظام‎های هماهنگ و استاندارد برای فعالیت‎های همگون در مجموعه‎های آستان قدس رضوی، ایجاد بستر مناسب برای برنامه‎ریزی‎های جامع و کلان، افزایش سرعت و دقت در تهیه گزارشات مورد نیاز، راه‎اندازی بانک اطلاعاتی جامع و یکپارچه از تمامی مجموعه‎ها، تسهیل در مدیریت و اجرای فرآیندهای سازمانی، مدیریت جامع و یکپارچه بر مجموعه‎ها و افزایش سطح رضایتمندی کارکنان و مخاطبان هر مجموعه، تنها بخشی از اهداف شرکت برای راه‎اندازی سامانه نرم‎افزاری یکپارچه است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =